توضیحات

زبان و ادبیات فارسی در تربیت انسان ظرفیت بالایی دارد

زبان و ادبیات فارسی در تربیت انسان ظرفیت بالایی دارد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل شاکر سه‌شنبه‌شب در گردهمایی دبیران ادبیات شاغل و بازنشسته شهرستان اردکان در سخنانی ضمن تبریک ایام ولادت نبی مکرم اسلام (ص) و امام صادق (ع) با اشاره به تأثیر زبان فارسی گفت: ادبیات ما ظرفیت بسیار بالایی برای تربیت انسان دارد.

وی افزود: هیچ موضوعی وجود ندارد که ادبیات در آن بکار نرفته باشد. تعبیرات زیبا و بی‌مانندی در ادبیات ما به‌کاررفته است و حقایق بسیاری به زبان شعر گفته‌شده است. شعر می‌تواند خدمت بزرگی در رشد و اصلاح انسان‌ها انجام بدهد.

امام‌جمعه اردکان گفت: دبیران ادبیات باید خود را در کلاس درس یک استاد و مربی اخلاق بدانند و با اشعار تکان‌دهنده و تأثیرگذار در ذهن، فکر و روح دانش آموزان و نوجوانان اثر بگذارند. امروز شرایط معلمان به‌گونه‌ای است و مخاطبانی دارند که این مخاطب پای منابر حاضر نمی‌شوند و می‌توان با یک خاطره، یا داستان و یا بابیان یک شعر نقش مهمی در سرنوشت و آینده او ایفا کنند.

وی در پایان اظهار داشت: گاهی یک بیت شعر، کار یک کتاب و یا کار چند سخنرانی می‌کند. ادبیات ما منبع غنی برای معارف دینی و اخلاقی است. در کلاس ادبیات می‌توان با استفاده از زبان اشعار معارف اخلاقی، دینی و اعتقادی را به جوانان آموخت و این‌یک هنر است.

/فارس