توضیحات

حال خوب روستای زلزله زده «جَوَر» که به همت بسیجیان یزد زنده شد

حال خوب روستای زلزله زده «جَوَر» که به همت بسیجیان یزد زنده شد

روستای جَوَر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهبنان در استان کرمان ایران است؛ این روستا در دهستان جور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۵۱۹ نفر (۴۱۸خانوار) بوده‌است.

در 30 آذر ماه سال گذشته، شب یلدا که طولانی ترین شب سال است بر هموطنان کوهبنانی ما طولانی تر از هر سال گذشت، اهالی روستای جور در ۵ کیلومتری کوهبنان در استان کرمان اگرچه در زلزله ۱ / ۵ ریشتری شب سی ام آذرماه زنده ماندند اما برق و گاز این روستا قطع شد.

عمده خسارات زلزله کوهبنان در روستای جور انجام شد به گونه ای که 85 درصد واحدهای مسکونی این روستا تخریب شد و از 400 مسکن شناسایی شده، بیش از 300 واحد مسکونی تخریب شد.

اما بسیجیان جهادگر استان یزد که همیشه در یاری رسانی به محرومان در طول انقلاب اسلامی پیشتاز بوده اند در قالب گروه های مختلف جهادی به خدمت رسانی به مردم روستای محروم جَوَر پرداختند.

مسئول سازندگی بسیج دانشجویی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، از اعزام 10 گروه جهادی دانشجویی به مناطق زلزله کوهبنان و روستای جَوَر خبر داد و گفت: 280 نفر بسیجی شامل 70 خواهر و 210 برادر در قالب 10 گروه جهادی به روستای جور اعزام شدند.

«اکبر عابدی» اذعان داشت: 10 واحد مسکونی توسط گروه های سازندگی بسیج دانشجویی استان یزد با هزینه ای حدود 160 میلیون تومان در منطقه جَوَر  بازسازی و تکمیل شده و همچنین 30 کانکس برای اسکان موقت، تهیه و نصب شده است.

وی با بیان اینکه گروه های جهادی دانشجویی استان یزد مجموعاً 4 ماه در مناطق زلزله زده کوهبنان حضور داشتند، اذعان داشت: کلاس های آموزشی و پایش سلامت، توزیع لوازم التحریر و مواد غذایی و مدیریت و توزیع کمک های مردمی از جمله اقدامات انجام شده گروه های جهادی اعزام شده به مناطق زلزله زده کوهبنان است.

امروز پس از گذشت یک سال از آن شب سخت، حال روستای جور خوب است،‌ خانه ها ویران شده نور نوار شدند و امید در دل مردمان این روستای برای ادامه زندگی بهتر زنده شد.

گویا خشت خشت بناهایی که به دست پر همت بسیجیان یزد ساخته شد قطرات حیات و زندگی در وجود این روستای زلزله زده بود و مردم این روستا تا ابد زحمات بسیجیان را در سرلوحه یاد و خاطراتشان نگه خواهند داشت.
  
/یزدرسا