توضیحات

تکریم سالمندان باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود

تکریم سالمندان باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی سیدی عصر امروز در بازدید از سرای سالمندان اردکان با اشاره به نقش مهم سالمندان در جامعه، گفت: دین اسلام همواره بر حفظ کرامت، مقام و جایگاه سالمندان تأکید داشته و وجود آنان را مایه نزول نعمت‌های الهی می‌داند.

وی از سالمندان به‌عنوان ذخیره‌های عاطفی و سرمایه‌های معنوی یادکرده و اظهار داشت: همه انسان‌ها، روزی دوران سالمندی را تجربه خواهند کرد بنابراین زمینه‌های تکریم و مهرورزی به سالمندان را باید در جامعه رونق بخشید و آن را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردکان گفت: باید جامعه را نسبت به بحث سالمندان و ارائه خدمات رفاهی ازجمله بهداشتی، درمانی، فرهنگی و اجتماعی مطلوب به آن‌ها با حفظ احترام و کرامت حساس کرد.

وی اظهار داشت: سالمندان گنجینه‌هایی از تجربه و دانایی هستند و نباید این عزیزان را نادیده گرفت؛ بلکه باید از تجربیات ارزشمند این سرمایه‌های اجتماعی استفاده کرد.

سیدی در پایان از تلاش‌های ستودنی و توأم با ارج‌وقرب مدیریت و کادر سرای سالمندان مجد اردکان در نگهداری از این سالمندان قدردانی کرد و بر حمایت همه‌جانبه مردم و مسئولان از این مجموعه تأکید کرد.

مدیرعامل سرای سالمندان مجد اردکان نیز در این بازدید گفت: این مؤسسه در زمینی به مساحت 20 هزار مترمربع و زیربنای 2200 مترمربع در سال 1393 مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

وی افزود: ظرفیت سرای سالمندان مجد اردکان 70 نفر مرد و زن است که در حال حاضر پذیرای 35 نفر از سالمندان زن بالای 60 سال است و بخش نگهداری مردان نیز در صورت تأمین بودجه و تجهیز آن در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

علی تقوی گفت: هزینه‌های نگهداری این تعداد سالمند حداقل ماهیانه 70 میلیون تومان است که شامل نگهداری، مراقبت، درمان، تغذیه، پوشاک و موارد دیگر می‌باشد که بخشی از آن توسط سازمان بهزیستی به‌صورت تخصیص سرانه پرداخت می‌شود و بخش دیگر آن نیز با کمک‌های مردمی و خیران تأمین می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: خیران و مردم نوع‌دوست می‌توانند جهت بازدید از این مرکز به آدرس اردکان، میدان چادرملو، خیابان سیدالشهدا (علیه‌السلام)، کوچه 145 مراجعه نموده و کمک‌های نقدی و کالایی خود را نیز به سرای سالمندان مجد اردکان اهدا نمایند.

/فارس